CIEKAWOSTKI Z SERCA MAZUR

Sok z brzozy. Magiczny płyn, dawniej nazywany oskołą, który daje zdrowie, siłę i oczyszcza organizm.

To już ostatni moment… za chwilę będzie za późno. Wiosna przejmuje władzę, a więc czas najwyższy, by brzozy zajęły się swoimi sprawami. Ci, którzy odwiedzają nasz pensjonat na przełomie marca i kwietnia z pewnością nie raz mieli okazję spróbować magicznego napoju prosto z drzewa! My sok z brzozy pijemy codziennie, póki jest! Najchętniej z rana, kiedy ma w sobie chłód nocy, może nawet blask księżyca.

Sok z brzozy o magicznym smaku.

Brzozy to piękne drzewa, którym od wieków przypisywane są magiczne moce. Przecież nawet „czarownice stoją zawsze między brzozami” (Walter Moers, Jasioł i Mgłosia). Te smukłe, subtelne drzewa wytwarzają sok, który wpływa na wzmocnienie i oczyszczenie organizmu. Tradycja głosi, że był (i jest) pity na przednówku ze względu na zawartość cukrów, soli mineralnych i kwasów organicznych. Płyn, dawniej nazywany oskołą, reguluję pracę układu moczowego i może pomóc nawet w dolegliwościach spowodowanych piaskiem w nerkach. Należy do dóbr wysoce sezonowych i to właśnie początek wiosny jest idealnym czasem, żeby go zdobyć!

Trzeba się jednak spieszyć, bo gdy na gałęziach brzozy pojawią się pierwsze listki, drzewo po prostu zużyje soki do ich rozwoju. Zbieranie soku z brzozy jest trochę jak przyjmowanie daru natury.  Jego pozyskiwanie, mimo, że należy wykonać nacięcie, nie szkodzi drzewu. Prawda jest taka, że gdy brzoza będzie potrzebowała swoich soków, po prostu nam ich nie oda. Gdy pojawią się pierwsze zielone liście, jest już właściwie pewne, że przegapiliśmy odpowiedni moment na zbiory. Tak więc najbliższe dni to dosłownie ostatni moment!

Jak zebrać sok?

Najlepiej wykorzystać metodę butelkową, ponieważ jest najprostsza. Wybieramy brzozową gałąź, idealna byłaby ta najbardziej równoległa do gruntu. Tniemy końcówkę tak, żeby ok. 10 cm gałęzi znajdowało się w butelce, ten koniec gałęzi przywiązujemy za pomocą sznurka do butelki (żeby nie spadła, gdy ta napełni się sokiem) i czekamy. To właściwie tyle. Proste, prawda? Po zebraniu najlepiej przechowywać sok w chłodzie, w zamkniętych butelkach. Czas przechowywania wynosi 5 dni. Sok z brzozy można pić na świeżo, ale może również zostać wykorzystany jako podstawę do nalewek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *